Občanské sdružení HAMERSKÝ POTOK - AKTUALITY

15.02.2010 09:19

Předpoklad osvětových akcí pro věřejnost na rok 2010

1) 18. únor - "Chráněná území v okolí obce Jarošov nad Nežárkou"

• Místo: knihovna v Jarošově n. N. (proti škole)
  • Čas: 18:00 hod
  • Přednášející: Ing. Petr Hesoun

2) 4. březen - "Rašeliniště na Jindřichohradecku"

• V Městské knihovně od 17:00
  • Pořádáno ve spolupráci se Sdružením pro záchranu prostředí - Calla o. s.
  • S problematikou vzniku, těžby, obnovy a péčí o rašeliniště na Jindřichohradecku nás seznámí Petra Konvalinková, Jiří Řehounek a Petr Hesoun

3) 14. březen - "Žabí běh"

• Pořádáno ve spolupráci s Muzeem přírody Český ráj, akce k zahájení sezony.
  • Vychází se z pranostiky: "Na sv. Řehoře (12. 3.), čáp letí přes moře, žába hubu otevře, ledy plují od moře, líný sedlák, který neoře." - Žáby v tuto dobu podnikají výpravy ze zimovišť k místům, kde se budou rozmnožovat a musí si trasu dobře časově vyměřit a cestou překonat mnoho překážek.
  • Účastníci si mají možnost vybrat ze dvou různě dlouhých tratí a předem odhadnout čas, za který ji urazí (uběhnou, ujdou). Vyhrává ten s nejmenší odchylkou od předem zvoleného času.
  • Hodinky v průběhu závodu nejsou povoleny.

4) duben - "Možnosti ovlivnění kvality vod v rybnících I."

• Beseda s RNDr. Janem Pokorným vycházející z jeho zkušeností s demonstrací na příkladu z praxe.
  • Místo konání: Městská knihovna

5) 8. května - "Vítaní ptačího zpěvu"

• Ranní vycházka s ornitologem Ing. Miroslavem Stárkem. Pořádáno ve spolupráci s ČSO (Česká společnost ornitologická).
  • Vycházet se bude od školy na sídlišti Hvězdárna, dále se bude pokračovat dolů k řece a za lávkou přes Nežárku odbočíme do lesa, končit se bude tradičně u restaurace Dobré časy.
  • Vycházka bude zpestřená buď přítomností kroužkovatele nebo návštěvou nějaké ptačí budky.

6) prostředek května - "Jindrovy žabičky"

• Tradiční akce pro děti na Jindrově naučné stezce, tentokrát mezi Jindřichovým Hradcem a Jindřiší, letos na žabí téma.
  • Děti se po cestě hravou formou seznámí se všemi žabími druhy žijícími v ČR. Cílem není naučit děti poznávat žáby, ale vysvětlit nároky žab na životní prostředí.

7) konec května - "Za žabím řevem II. aneb letos snad zakuňkají"

• Volné pokračování velmi úspěšné večerní akce z roku 2008, kdy ovšem žáby pro nepřízeň počasí odmítly kvákat. Přednáška bude o žábách, obojživelnících, pískovnách, tůních a bude-li přát počasí, měl by být zlatým hřebem programu poslech hlasů žab.
  • Místo konání: pískovny na bývalém vojenském cvičišti
  • Přednášející: Ing. Petr Hesoun a buď opět MUDr. Vít Zavadil, nebo Mgr. Martin Šandera

8) červen - "Možnosti ovlivnění kvality vod v rybnících II."

• Vycházka s RNDr. Janem Pokorným buď okolo Polívek nebo po naučné stezce okolo Vajgaru navazující volně na dubnovou besedu v knihovně.

9) září - Den bez aut

• Rádi bychom na tento termín pozvali na besedu známou českou bioložku a environmentalistku Prof. RNDr. Hanu Librovou, CSc.

Pozn.: Termíny a případně i obsah jednotlivých akcí se ještě mohou mírně měnit, o všech bude předem informováno v tisku a na www.hamerskypotok.cz.

Hana Krejčová

Mateřské centrum Klíček bývalo v prostorách školky na ulici Röschova pod Gymnáziem. NYNÍ nově v YMCA centru u 5.ZŠ na sídlišti Vajgar, J.Hradec.